Help:Arama motoru indekslemeyi kontrol etme

This page is a translated version of the page Help:Controlling search engine indexing and the translation is 86% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın.
Bu sayfa için yapılan bazı eski değişiklikler CC BY-SA lisansı altına kaydırılmıştır. Yalnızca yeni katkılar PM'dir.
PD

Varsayılan konum sayfaların indekslenmesi olduğundan, MediaWiki'nin kullanıcıların arama motoru indekslemesini kontrol etmelerine izin vermesinin çeşitli yolları vardır, genellikle "indeksiz olarak adlandırılır. Yöntemlerin çoğu, arama motorlarına belirli sayfaları dizine eklememelerini söyleyen noindex HTML meta etiketi kullanmaya dayanır. Etikete veya robots.txt dosyasına saygı duymak, özellikle halihazırda dizine eklenmiş içeriğin kaldırılması açısından, bireysel arama motoruna bağlıdır ve teorik olarak bunlar tamamen göz ardı edilebilir.

Kontrol yöntemleri şunlardır:

  1. MediaWiki yazılım ayarları aracılığıyla ad alanının tamamını kontrol etme
  2. MediaWiki:Robots.txt aracılığıyla sayfa sınıflarını kontrol etme
  3. Tek tek sayfaları __NOINDEX__ sihirli kelimeyi doğrudan onlara ekleyerek veya onu içermek için yapılmış bir şablon kullanarak kontrol etme.
  4. Belirli durumlarda kullanılan standart şablonlara __NOINDEX__ sihirli kelimesini ekleyerek sayfaları kontrol etme.

Indexing policy set by one of the means above only apply for the page content only. Views that are a part of MediaWiki interface (such as the page history, historical page version or most special pages) are never indexed, irrespective of the settings set above.[1]

Yazılım ayarları ve robots.txt

Yazılım ayarları

Tüm ad alanları $wgNamespaceRobotPolicies aracılığıyla endekslememe yapabilir.

Aynı zamanda, __NOINDEX__ belirli ad alanlarında devre dışı bırakılabilir. Bu, MediaWiki yazılımının varsayılan olarak $ContentNamespaces olan $ExemptFromUserRobotsControl ayarıyla kontrol edilir.

$wgArticleRobotPolicies , tek tek sayfalar için farklı ilkeler belirlemek için kullanılabilir.

Robots.txt endekslememesi

Sistem mesajı MediaWiki:Robots.txt endeks olmayan sayfalarında kullanılabilir. Yazılım ayarlarının aksine, doğrudan düzenlenebilir.

NOINDEX sihirli kelimesi

Bireysel sayfalar

O sayfaya __NOINDEX__ sihirli kelimesi eklenerek tek tek sayfalar endeks yapmamaya oluşturulabilir. Bu, doğrudan veya sihirli kelimeyi içerecek şekilde tasarlanmış bir şablon kullanılarak yapılabilir (örn. {{NOINDEX}}); bu, anahtar kelimenin izlenmesini kolaylaştırabilir.

Anahtar kelimeye sahip sayfalar MediaWiki tarafından izlenir ve otomatik olarak bir izleme kategorisinde kategorize edilir. Kategori adı MediaWiki:Noindex-category ile belirlenir.

Standart şablon endekslememesi

Standart şablonlar, __NOINDEX__ anahtar sözcüğünü, dolayısıyla şablonların uygulandığı endekslememe sayfalarını içerebilir. Özellikle hassas bir sayfa türünü işaretlemek için kullanılan bir şablon, daha sonra onu endeksi otomatik olarak yapabilir.

INDEX sihirli kelimesi

Bireysel sayfalar

Bireysel sayfalar, o sayfaya __INDEX__ sihirli kelimesine ekleyerek ad alanı endekslememeye geçersiz kılabilir. Anahtar kelimeye sahip sayfalar MediaWiki tarafından izlenir ve otomatik olarak bir izleme kategorisinde kategorize edilir. Kategori adı MediaWiki:Index-category tarafından belirlenir. Ancak INDEX, MediaWiki:Robots.txt aracılığıyla endekslememeyi geçersiz kılmaz. $wgArticleRobotPolicies ile geçersiz kılar.

Güncel sorunlar

  • phab:T24251 – Sayfayı dahili MediaWiki arama sonuçlarından kaldırmak için sihirli kelime

Footnotes