Growth/Komunitní konfigurace

This page is a translated version of the page Growth/Community configuration and the translation is 100% complete.

Tato stránka popisuje práci týmu Growth na projektu „komunitní konfigurace“. Tato stránka obsahuje nejdůležitější informace, otevřené otázky a rozhodnutí. Více novinek týkající se práce týmu Growth najdete na všeobecné stránce s aktualizacemi. Závažné a větší aktuality budou pak vloženy i sem.

Formulář komunitní konfigurace na beta verzi anglické Wikipedie – snímek obrazovky pořízený 20.4.2021 (plná verze snímku obrazovky je k dispozici)

Pro přístup na konfigurační stránku navštivte prosím Special:EditGrowthConfig na vaší wiki. Chcete-li nahlásit problém nebo se zeptat na tuto funkci, kontaktujte nás.

This project is deployed and can be used to configure Growth features . It will be replaced by Community configuration 2.0 .

Současný stav

 • 2021-02-11: zahájeno plánování projektu
 • 2021-04-14: konfigurační editor byl zpřístupněn na beta clusteru
 • 2021-04-24: poslední testy, nasazení na pilotní wiki
 • 2021-05-07: do formuláře přidána konfigurace Úkoly pro nováčky
 • 2021-06-29: Konfigurace komunity je nyní k dispozici na všech wikinách Growth
 • 2023-07-01: Je spuštěn projekt Community configuration 2.0.

Shrnutí

Funkce vyvíjené týmem Growth jsou unikátní, protože vyžadují vstup od komunity předtím, než mohou být nasazeny. Před nasazením nám tak komunity musí sdělit informace jako lokace jejich seznamu mentorů, odkazy, které chtějí zobrazovat v panelu Potřebuji pomoc a šablony, které by měly být použity pro doporučování editačních tipů. Aby funkce týmu Growth komunity mohly používat, anebo aby mohly změnit určitá nastavení, bylo nutné vytvořit úkol na Phabricatoru, a vývojář Growth týmu se požadavkem musel zabývat (viz tato stránka, která proces popisuje). Tato nutnost snížila rychlost, s jakou je možné nasazovat funkce týmu Growth novým komunitám, a jak často mohou komunity provádět změny v nastavení.

Aby tento problém Growth tým vyřešil, tým Growth vytváří cestu, kterou umožní komunitám nastavit a přizpůsobit chování funkcí týmu Growth svépomocí. Správci mohou změnit konfiguraci funkcí týmu Growth pro všechny uživatele prostřednictvím formuláře. Tento formulář je k dispozici na Special:EditGrowthConfig.

I když tento projekt je vyvíjen s cílem pomoci projektům s aktivovanými funkcemi týmu Growth, tato myšlenka může být užitečná i pro další funkcionality vyvíjené WMF. Namísto přístupu „jedné velikosti pro všechny" bychom možná byli schopni nabídnout konfigurační volby, pomocí kterých by si komunity mohly funkce přizpůsobit svým potřebám a zvyklostem.

Jak to funguje?

 
Screenshot JSON souboru, který obsahuje konfiguraci funkcí týmu Growth (beta verze anglické Wikipedie; screenshot pořízen 20. dubna 2021)

Konfigurace je uložena do JSON stránky uvnitř jmenného prostoru MediaWiki. Abychom ji umožnili editovat i technicky méně zdatným členům komunity, vytvořili jsme vlastní formulář, který umožňuje JSON editovat uživatelsky přívětivým způsobem. Díky tomu nemusí členové komunity ovládat editaci JSONu jen proto, aby mohli konfiguraci změnit. I přesto je ale konfigurace uložena ve formátu, kterému snadno mohou porozumět stroje.

Pouze administrátoři a administrátoři rozhraní mohou měnit nastavení wiki prostřednictvím formuláře. Neadministrátoři mohou zobrazit aktuální konfiguraci pomocí Special:EditGrowthConfig.

Formulář validuje, že ukládané nastavení odpovídá požadovanému formátu.

Buďte opatrní: Změny provedené prostřednictvím formuláře okamžitě ovlivní všechny uživatele s funkcemi Growth, což jsou tisíce uživatelů. Proto je důležité být při provádění změn opatrný a rozvážný.

Protože formulář vychází z editace MediaWiki stránek, obsahuje také některé důležité funkce, které má každá MediaWiki stránka:

 • Každá změna konfigurace může mít shrnutí editace popisující provedené změny
 • Je možné konfiguraci revertovat na její starší verzi, pomocí historie konfigurační JSON stránky.
 • Komunity mohou o změnách v konfiguraci diskutovat na diskusi ke konfigurační JSON stránce.

Komunity si musí vyvinout vlastní procesy pro diskusi a vytváření konsenzu o změnách, které je třeba provést. Je to podobné jako u diskuzí o mazání: Ačkoli jeden správce může smazat článek, wikiny stále mají procesy, které rozhodují, zda to má správce udělat.

Pokud chcete na svou wiki přidat seznam mentorů, vyžaduje to nejprve vytvoření konkrétní stránky.

Proměnné zahrnuté ve formuláři

Ačkoli formulář neumožňuje komunitám spravovat veškeré konfigurační proměnné, obsahuje všechny proměnné, které ovlivňují uživatelský zážitek. Komunitám například neumožňujeme určit, který databázový cluster budou funkce týmu Growth používat. V rámci T275086 jsme se dohodli na seznamu proměnných, které bude možné ovládat z editačního formuláře. Seznam těchto proměnných je k dispozici v tabulce (Google Tabulky).

Otevřené otázky

Komunitní konfigurace je novou myšlenkou, která podle našeho názoru pomůže jak komunitám, tak i WMF. Jsou tady ale určité otevřené otázky, na které zatím neznáme odpověď. Tu se dozvíme až podle způsobu, jakým komunity budou nástroj používat:

 • Budou komunity provádět změny až na základě konsensu, anebo budou správci provádět změny sami, bez předchozí konzultace se zbytkem komunity?
 • Je omezení na správce a správce rozhraní tou správnou úrovní omezení?
 • Budeme muset zavést umělé zpoždění mezi provedením změny a jejím použitím, aby editační válka správců nezpůsobila rušivý zážitek pro nováčky?

Podělte se s námi o svůj názor!