Gerrit/Web výukový program

This page is a translated version of the page Gerrit/Web tutorial and the translation is 100% complete.

Požadované změny v úložišti můžete vytvářet, upravovat a spojovat pomocí webu Gerrit. Toto je návod popisující, jak tyto věci dělat.

Vytvoření změny

Pokud jste přihlášeni ke službě Gerrit, můžete změny kódu vytvářet přímo ve webovém rozhraní. To může být užitečné pro vytváření malých záplat nebo pro nevývojáře, kteří přispívají malými opravami.

 1. Přejděte na https://gerrit.wikimedia.org/r/admin/repos/ a vyberte úložiště kódu, které chcete upravit.
 2. V postranním panelu vyberte "Příkazy".
 3. Klikněte na "Vytvořit změnu"
 4. Nastavte větev na "master" (pokud nechcete používat hlavní větev, můžete použít jiné větve dostupné pro daný projekt)
 5. Nastavte téma na něco podle svého výběru (např. "copy-edit" – musí být vše-jeden řetězec) (volitelné)
 6. Napište popis ("shrnutí závazku") do velkého textového pole podle pokynů pro zprávy. (Příklad)
 7. Klikněte na "Vytvořit"
 8. V pravém horním rohu klikněte na tlačítko "Upravit".
 9. V části "Soubory" klikněte na tlačítko "PŘIDAT/OTEVŘÍT/NAHRÁT".
   
 10. Zadejte cestu ke složce/souboru pro soubor, který chcete upravit (např. i18n/en.json) a klikněte na "Potvrdit"
 11. Najděte řádky, které chcete změnit, a změňte je.
 12. Klikněte na "Uložit"
 13. Klikněte na "Zavřít"
 14. Klikněte na "Publikovat úpravy"
 15. Kliknutím na "Označit jako aktivní" odeberete ze změn kódu stav "Probíhá zpracování".

Úprava změny

Chcete-li upravit soubory při změně, nejprve klikněte na "Upravit" vpravo nahoře.

Poté, chcete-li upravit soubor ve změně, klikněte na "Akce" napravo od souboru v seznamu a klikněte na "Přidat/Otevřít/Nahrát".

Chcete-li přidat soubor ke změně, klikněte na "PŘIDAT/OTEVŘÍT/NAHRÁT" pod "Soubory".

Až budete hotovi, klikněte vpravo nahoře na "Ukončit úpravy".

Komentář k souboru

V části Soubory rozbalit vše otevře rozdíl pro každý níže uvedený soubor. Můžete dvakrát kliknout na řádek a poté stisknutím klávesy C okomentovat tento řádek a poté kliknutím na "Uložit" návrh komentáře uložit. Poté v horní části stránky klikněte na tlačítko "Odpovědět" a publikujte svůj komentář.

Části změny

Změna má několik polí, odkazů a tlačítek:

 • Zmocněnec. Nepovinné pole, pomocí kterého bude za kontrolu sady změn odpovědná jedna osoba. Toto by mělo být nastaveno pouze v případě, že s tím nabyvatel souhlasil.
 • Hodnotitelé. 'jenkins-bot' je automatický hodnotitel, který automaticky ověřuje vše, co projde Jenkinsovými testy. Bude hlásit červenou nebo zelenou značku podle toho, zda sestavení projde.
 • Tlačítko "Přidat recenzenta" pod Recendenti: v levém horním rohu si od někoho ručně vyžádejte kontrolu. Zobrazí se v jejich panelu Gerrit.
 • Odpovědět přidá vaše komentáře do sady změn, včetně celkového komentáře anebo vložených komentářů, které jste přidali (viz výše).
  • Pokud po kontrole kódu schválíte, použijte "Code-Review: +1" v části "Odpovědět"; jinak použijte "Code-Review: -1" k zamítnutí. Tato čísla jsou nezávazná, nezpůsobí sloučení ani zamítnutí a nemají žádný formální vliv na kontrolu kódu.
 • Abandon (uvidíte, pokud jste tuto změnu vytvořili). Tato akce odstraní změnu ze seznamu ke kontrole, ale ponechá ji v Gerrit pro účely archivace.
 • Přepínač "Pouze komentáře" umožňuje skrýt recenze robotů, kteří nejsou lidmi. Příklad viz phab:T48148#6294913.


Porovnání sad záplat

Pokaždé, když své odevzdání upravíte a odešlete ke kontrole, vytvoří se nová sada oprav. Různé sady oprav můžete porovnat takto:

 • V části Soubory vyberte buď Rozbalit vše, nebo vyberte konkrétní soubor, který chcete otevřít.
 • Na levé straně pod Opravná sada je předem vybrána Základní. V pravé části obrazovky pod Sada oprav je předem vybrána nejnovější sada oprav. Upravte vybrané sady oprav podle svých potřeb.

Formální přezkoumání a sloučení nebo zamítnutí změny

Pokud jste jedním z vlastníků projektu Gerrit, uvidíte také:

 • Tlačítko Opustit
 • pod Odpovědět, další možnosti Kontrola kódu pro +2 (schválit) nebo -2 (veto) rozdílu a tlačítko Přidat příspěvek (publikovat svůj okomentovat a sloučit rozdíl do větve v 1 kroku)
 • Tlačítko Odeslat (sloučit – užitečné pouze v případě, že jste vy nebo někdo jiný již dali rozdílu souhlas +2, ale nesloučili jej)

A jakmile něco sloučíte do vzorového projektu Gerrit, uvidíte to na https://gerrit.wikimedia.org/r/plugins/gitiles/mediawiki/extensions/examples/.

Pokud jste sloučili odevzdání, které odkazuje na úkol ve Phabricatoru, a toto odevzdání má tento úkol zcela opravit, přejděte na tento úkol a změňte jeho stav na "Vyřešeno" (přes rozevírací nabídku "Přidat akci… 🡒 Změnit stav"). Odkazujte také na ID sloučení, pokud jej gerritbot již v této úloze nezveřejnil.