Extension:WikibaseMediaInfo/Veri Modeli

This page is a translated version of the page Extension:WikibaseMediaInfo/Data Model and the translation is 100% complete.
Other languages:
English • ‎Türkçe • ‎中文 • ‎日本語

Bu, WikibaseMediaInfo tarafından kullanılan kavramsal veri modelini tanımlayan canlı bir belgedir. Herhangi bir somut bağlama, uygulama, eşleşme veya serileştirmenin spesifikasyonu değildir.

WikibaseMediaInfo veri modeli, Wikibase'deki medya dosyalarını ve içeriğini tanımlamak için kullanılan verilerin yapısını açıklamaktadır. WikibaseMediaInfo uzantısı, makine tarafından okunabilen bu tür açıklamaları dosya açıklama sayfalarına gömer. Bu veri modeli kavramsaldır ("Hangi bilgileri desteklememiz gerekir?") Ve bu verilerin teknik olarak nasıl temsil edilmesi gerektiğini ("Yazılım hangi veri yapılarını kullanmalıdır?") Veya sözdizimsel olarak ("Veriler nasıl ifade edilmelidir?") bir dosyadır. Ayrı belgeler, JSON ve RDF (Kaynak Tanımlama Çerçevesi) içindeki Wikibase veri modeli serisinin serileştirilmesini açıklar. MediaInfo veri modeli, sabit bir ontoloji gibi davranan medya dosyalarını ve içeriğini tanımlamak için gereken temel kavramları ve ilişkileri tanımlar. Bu ontoloji, Öeğeler ve İfade medya dosyalarının içeriğidir. MediaInfo veri modelinin özellikleri Wikibase veri modeline dayanmaktadır, bu nedenle Vikiveri sözlüğü ve Wikibase veri modeli primeri bu belgenin anlaşılmasında yardımcı olabilir. MediaInfo veri modeli, medya içeriğini ve dosyaları tanımlamak için belirlenmiş standartlarla uyum sağlamayı amaçlamaktadır. Standartları belirleyen ve bağlantı kurduğumuz.

MediaInfo

MediaInfo öğesi bir tür medya içeriğini veya dosyasını tanımlar. Medya içeriği ve dosyalar aşağıdaki bilgiler kullanılarak açıklanır:

  • Kimlik. MediaInfo varlıklarının "M" ile başlayan ve ondalık gösterimde doğal bir sayı olan kimlikleri vardır, ör. M3746552. Bu kimlikler, MediaInfo varlığını yöneten depo içinde benzersizdir. Kimlik, MediaInfo varlığı için benzersiz bir URI oluşturmak üzere bir deponun kavram tabanı URI'si ile birleştirilebilir; https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:EntityData/M72261258.json
  • Bir medya içeriği veya dosyası için, özellikle listelerde kısa ad olarak kullanılmak üzere bir başlıktır. Başlık, resmini başka bir yere gömerken alt başlık olarak da kullanılabilir.
  • Medya içeriğinin veya dosyanın özelliklerini tanımlamak için İfade listesi (örn. boyalı veya kayıt tarihi veya lisans veya materyal)

See here for the canonical JSON format used to represent Mediainfo entities in the API]

Başlık

Başlık, medya içeriği veya dosyası için kısa bir addır. Kullanım amacı, açıklayıcı bir dosya adlarına benzer, ancak herhangi bir teknik ayrıntı (dosya uzantısı gibi) olmadan ve çevrilebilir. Altyazının benzersiz olması gerekmediğini, yalnızca açıklayıcı olması gerektiğini unutmayın.

Altyazılar basit dizeler değil, MultilingualTextValues, böylece kullanıcılar tercih ettikleri dilde temsil edilen medya dosyalarını görebilirler.