Extension:Page Forms/"Formla düzenle" sekmesi

This page is a translated version of the page Extension:Page Forms/The "edit with form" tab and the translation is 93% complete.
Outdated translations are marked like this.

"Formla düzenle" ifadesinin görünmesi

"Formla düzenle" sekmesinin sayfada görünmesini sağlamak için #default_form ayrıştırıcı işlevini kullanmanız gerekir. Bu işlev aşağıdaki şekilde çağrılır:

{{#default_form:form-ad}}

... burada form-name, ad alanı öneki "Form:" olmadan formun adıdır.

Kullanıcının formda düzenlenebilir bir sayfayı düzenlemesine izin verilmezse, sekme bunun yerine "formu görüntüle" olarak görünür; sekmeyi tıkladığınızda devre dışı bırakılan form gösterilir.

#default_form, "Bu kategori form-ad biçimini kullanıyor" gibi bir ileti görüntüler. Bu mesajı gizlemek için çağrıyı aşağıdaki gibi gizli bir öğeye gömebilirsiniz:

<span style="display:none">{{#default_form:Organization}}</span>
"[[Has default form::form-ad]]" sözdizimi, bu uzantının eski sürümlerinde, yani bir formu bağlamak için Semantic Forms olarak adlandırıldığında bir sayfaya artık çalışmaz; bu tür her çağrı #default_form olarak değiştirilmelidir.

Kategoriye göre

Önerilen yaklaşım kategori kullanmaktır. Bir sayfanın bu şekilde sekmesine sahip olmasını sağlamak için, önce o sayfayı belirli bir kategoriye ait olarak tanımlamanız gerekir. Sayfaları bir kategoriyle eşleştirmenin en iyi yolu, bu sayfa türünü tanımlayan ana şablonun içine bir 'Category' etiketi yerleştirmektir; bu şekilde, bu şablonu kullanan her sayfa bu kategorinin bir parçası olur.

Ardından, o kategori için sayfada #default_form çağrısını yapın. 'CreateCategory'e sayfasını kullanarak kategori oluşturursanız bunu otomatik olarak yapabilirsiniz.

Ad alanına göre

Bir ad alanı ile bir formu eşleştirebilirsiniz, yani bu ad alanındaki her sayfa bu formla düzenlenebilir. İlk olarak, o ad alanını tanımlayan sayfayı bulun. Örneğin, bir formla ilişkilendirmek istediğiniz ad alanı 'User' ise, #default_form çağrısını eklemeniz gereken sayfa 'Project:User' ile giderek bulunabilir (bu sayfayı oluşturmanız gerekebilir).

Varsayılan form olmasını istediğiniz ad alanı ana formsa (yani, adı olmayan ad alanı), 'Project:Main' adlı sayfaya #default_form eklemeniz veya bu wiki dilinde ana ad alanının adı ne olursa olsun (vikinizdeki ana ad alanının adını görmek için $1 sayfasına gidin). If the site language ($wgLanguageCode in LocalSettings.php) is not English, replace "Main" with the blank namespace name that is defined in your wiki's system message MediaWiki:Pf_blank_namespace. Or, alternatively, change the content of that system message to "Main".

Bu çağrıyı ekledikten sonra, zaten ilişkili bir formu olan bir kategoriye ait değilse (kategoriler ad alanlarına göre öncelikli olur), bu ad alanındaki her sayfada kendisiyle ilişkilendirilmiş bir form bulunur.

Sayfa içinde

Bir formu doğrudan bir sayfa ile de ilişkilendirebilirsiniz. Bu, özellikle sayfalar farklı varsayılan formlara sahip birden fazla kategoriye ait olduğunda olduğu gibi kategori ve ad alanı seçenekleri mümkün olmadığında kullanışlıdır. Bunu yapmak için, #default_form öğesine doğrudan sayfaya veya sayfanın çağırdığı bir şablona bir çağrı eklemeniz yeterlidir.

Sekmenin görünmesini engelleme

Bir sayfanın "formla düzenle" sekmesi almadığından emin olmak istiyorsanız, ilgili sayfayı, kategoriyi veya ad alanı sayfasına aşağıdaki çağrıyı ekleyin:

{{#default_form:}}

Düzenleme sekmelerini yapılandırma

"Formla düzenle" sekmesi olan sayfalar için, normal "düzenle" sekmesinin yeniden adlandırılmasını veya hatta kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Düzenleme sekmelerinin görünümünü değiştirmek için "LocalSettings.php" içinde ayarlayabileceğiniz bayraklar vardır:

  • $wgPageFormsRenameEditTabs = true; - "formla düzenle" sekmesini "düzenle" olarak ve "düzenle" sekmesini "kaynağı düzenle" olarak yeniden adlandırır (vikinin hangi dilde görüntüleniyorsa)
  • $wgPageFormsRenameMainEditTab = true; - yalnızca "düzenle" sekmesini "kaynağı düzenle" olarak yeniden adlandırır (viki hangi dilde görüntüleniyorsa)
Vikinizde VisualEditor uzantısının yüklü olması durumunda, bu iki yapılandırma parametresini de kullanamazsınız.
  • $wgGroupPermissions[...]['viewedittab'] - farklı izleyici türleri için, her bir türün normal düzenleme sekmesini görüp görmeyeceğini değiştirmek üzere ayarlanabilir. Yaygın bir değişiklik, normalde yanlış (yani '*' görüntüleyici türü için) ve 'sysop' görüntüleyiciler için true olarak ayarlamaktır:
Same as above; these permissions will cause issues with the VisualEditor extension, which requires the edit tab as an entrypoint.
    • $wgGroupPermissions['*']['viewedittab'] = false;
    • $wgGroupPermissions['sysop']['viewedittab'] = true;

Bu ayarlar LocalSettings.php ile eklenirse, Page Forms içeren sonra dosyasına yerleştirilmelidir.

MediaWiki gibi bazı erken MediaWiki görünümlerinin, "Bu sayfayı düzenle"'ye sabit kodlu bağlantılar içerdiğini ve Page Forms koduyla yeniden adlandırılamayacağını unutmayın.

Daha fazla sekme özelleştirmesi

Her sekmenin bir HTML kimliği olduğundan, sitenizin MediaWiki:Common.css veya MediaWiki:Common.js içindeki CSS veya JavaScript kullanılarak veya CSS uzantısına sahip ayrı sayfalarda sekmeler site genelinde daha da özelleştirilebilir. Örneğin, MediaWiki:Common.css sayfanıza aşağıdakileri ekleyerek düzenleme ve görünüm sekmelerini gizleyebilirsiniz:

#ca-view, #ca-edit { display: none !important; }