Extension:ExternalGuidance

This page is a translated version of the page Extension:ExternalGuidance and the translation is 72% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
English • ‎Türkçe • ‎العربية • ‎हिन्दी • ‎日本語
MediaWiki manüel uzantıları
OOjs UI icon advanced.svg
ExternalGuidance
Sürüm durumu: kararlı
Uygulama Sayfa işlemi
Açıklama Vikipedi içeriği harici olarak farklı şekillerde açığa çıkar ve bu proje, insanların kökene dönüp katkıda bulunmalarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.
Yazar(lar) Santhosh Thottingal, Pau Giner, Jan Drewniak and others
En son sürüm 1.0.0 (2018-12-18)
MediaWiki 1.32+
Veritabanı değişiklikleri Hayır
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 veya üstü
İndir
README.md
 • $wgExternalGuidanceKnownServices
 • $wgExternalGuidanceSiteTemplates
 • $wgExternalGuidanceEnableContextDetection
 • $wgExternalGuidanceMTReferrers
 • $wgExternalGuidanceDomainCodeMapping
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, ExternalGuidance uzantısını çevirin

Kullanım ve sürüm matrisini kontrol edin.

Sorunlar Açık görevler · Hata bildir

Vikipedi içeriği harici olarak farklı şekillerde ortaya çıkıyor ve bu proje, insanların kökene dönmesini ve buna katkıda bulunmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Harici üçüncü taraf araçlar, içeriğimizi otomatik olarak çevrilmiş bir sürüm sağlama, sesli bir sürüm sağlama ve diğerleri gibi farklı amaçlarla dönüştürür ve sunar.

Bu, daha fazla insana bilgiye erişim sağlamaya katkıda bulunur, ancak bu tür içeriğin tüketicilerinin bilgilerine katkıda bulunmasını genellikle zorlaştırır.

Harici Kılavuz, bu harici araçlara gönderilen içeriği, kullanıcıların katkıda bulunma yollarını içerecek şekilde ayarlar.

Hedefler ve kapsam

Harici Rehberin aşağıdaki hedefleri desteklemesi amaçlanmıştır:

 • Sunulan içeriğin doğasını anlatın. Bir Wikimedia projesinden kaynaklanan içeriğe erişen kullanıcılar, içeriğin kaynağının ve orijinal içerikten ne kadar farklı olduğunun farkında olmalıdır.
 • Katkıda bulunmanın mümkün olduğunu ortaya çıkarın. İçeriğimizin işbirliğine dayalı olduğuna dair kullanıcı beklentilerini sürdürmek istiyoruz ve kullanıcılar harici olarak sunulsa bile yine de katılabilir.
 • Kullanıcıları nasıl katkıda bulunacakları konusunda yönlendirin. Bu bağlamda katılım, bazı ek adımlar ve bağlam bilgisi gerektirebilir ve bu süreç boyunca kullanıcılara rehberlik etmek istiyoruz.
 • Surface that it is possible to contribute. We want to keep the user expectations that our content is collaborative, and users can still participate even when it is delivered externally.
 • Guide users on how to contribute. Participation in this context may require some additional steps and context information, and we want to guide users through the process.

Bu hedefleri desteklemenin belirli yolları, içeriğin belirli harici kullanımına bağlı olacak ve her bir kullanım türünü desteklemek için özel girişimler oluşturulacaktır. Desteklenecek ilk girişim, makine tarafından çevrilen sayfaların dışarıdan sağlanmasıdır.

Makine tarafından çeviren sayfalar için harici rehberlik

 
Workflow diagrams showing External Guidance integration with Google Translate search results. You can check the interactive version.

Çeşitli makine çevirisi hizmetleri, web sayfalarını çevirmek için seçenekler sunar. Örnekler arasında Google Çeviri, Bing Translator, Yandex Çeviri ve diğerleri. Çoğu durumda, çeviri hizmeti sunucularından teslim edildiğinde çalışmayan veya kafa karışıklığı yaratan seçenekler nedeniyle katkı deneyimi ideal değildir. Örneğin, "düzenleme"'nin orijinali mi (kullanıcının bilmeyebileceği bir dilde) veya hedef dil sürümünü (mevcut olmayabilir veya varsa çeviriden farklı olabilir) düzenlemeye yol açıp açmayacağı açık değildir. Examples include Google Translate, Bing Translator, Yandex Translate, among others. In many cases the contribution experience is not ideal with options not working when delivered from the translation service servers or generating confusion. For example, it is unclear whether "edit" should lead to edit the original (in a language the user may not know) or the target language version (which may not exist or be different from the translation if it does).

Çevrilen sayfalar daha fazla kullanıcıya gösterildikçe (ör. arama sonuçlarının bir parçası olarak gösterilmek) harici bir hizmetin çevirisi için içerik teslim edildiğinde aşağıdaki ayarlamaları uygulamak için istiyoruz:

 • 'İçeriğin otomatik bir çeviri olduğunu' ve topluluk tarafından oluşturulmuş normal bir maddeden ve bu tür içeriğin yerel bir versiyonunun mevcut olup olmadığını belirtin.
 • Kullanıcının erişmekte olduğu içeriğe odaklanmak için çalışmayan öğeleri kaldırın.
 • Katkı için farklı olasılıkların kullanıcının karar vermesi için yeterli bağlamla açıklandığı bir sayfaya erişim sağlayan katkı için bir giriş noktası ortaya çıkarın.

Etkiyi etiketleme ve ölçme mekanizmaları, toplulukların çevrilmiş sayfalardan oluşturulan düzenleme etkinliğini daha iyi anlamasına ve kontrol etmesine olanak tanır.

Detayları hakkında daha fazla bilgi alabilir ve projenin Phabricator'da ilerlemesini takip edebilirsiniz.

Kurulum

 • Download and place the file(s) in a directory called ExternalGuidance in your extensions/ folder.
 • LocalSettings.php dosyanızın altına aşağıdaki kodu ekleyin:
  wfLoadExtension( 'ExternalGuidance' );
  
 •   Yapıldı – Uzantının başarıyla yüklendiğini doğrulamak için vikinizde Special:Version seçeneğine gidin.

Geri bildirim

Bu uzantıyla ilgili geri bildirim arıyoruz. Güvenlik, performans vb...

Lütfen tartışma sayfasına geri bildirim gönderin.