Extension:ExternalGuidance/Etki

This page is a translated version of the page Extension:ExternalGuidance/Impact and the translation is 100% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎English • ‎Türkçe

Viki sayfalarının otomatik olarak çevrilmiş sürümlerine Google arama sonuçlarından ve diğer çeviri hizmetlerine erişilebilir. External Guidance özelliği, içeriğin otomatik çeviri olarak etiketlendiğinden emin olmak için bu çeviri hizmetlerine sunulan viki sayfalarını özelleştirir ve kullanıcıların katkıda bulunmaları için bir yol içerir.

External Guidance'ın editör topluluğu için sürdürülebilir olan yeni katkılar ürettiğinden emin olmak istiyoruz. Bunu yapmak için, oluşturulan düzenleme etkinliğini etiketlemek ve ölçmek için mekanizmalar sağlıyoruz. Bu şekilde, editör topluluğu bir sayfanın otomatik çevirisinden başlayan katkıları öğrenebilir ve kontrol edebilir. Bu mekanizmalar hakkında daha fazla ayrıntı aşağıdadır.

Katkıları etiketleme

Çevrilmiş bir sayfadan başlayan katkılar, yayınlandıklarında “harici makine çevirisi” adlı bir düzenleme etiketi ile işaretlenecektir. Bu, editörlerin kalite kontrol için her zamanki araçlarını kullanmalarına izin verir. Editörler, Son Değişiklikler sayfasında filtreleyerek bu belirli katkı grubuna odaklanabilir. Örneğin, Endonezce Vikipedi için yakın zamanda oluşturulmuş katkılara erişebilirsiniz.

Sorunlu katkılarda beklenmedik bir artış olması durumunda, bir topluluk, çevrilmiş sayfalardan başlayan içeriğin oluşturulmasını sınırlamak için düzenleme filtreleri ("kötüye kullanım filtreleri" olarak da bilinir) kullanabilir. campaign-external-machine-translation etiketi ile katkıların yayınlanmasını önlemek için bir düzenleme filtresi tanımlanabilir. Kullanıcı rollerine, düzenleme sayılarına, hesap oluşturulduktan bu yana geçen süreye vb. Bağlı olarak belirli türdeki kullanıcılar için filtreler ayarlanabilir.

Etiketlerin dışında, External Guidance yoluyla yapılan katkılar, engellenen kullanıcılar ve korunan sayfalar ile ilgili aynı kurallara göre düzenli katkılar olarak kabul edilir. Bu nedenle, topluluklar, potansiyel sorunlu kullanıcılar ve dışarıdan çevrilen sayfalardan kaynaklanabilecek katkılarla başa çıkmak için aşina oldukları olağan araçlarına sahiptir.

Etkiyi ölçme

External Guidance etkinliği, dışarıdan çevrilen sayfalardan ne kadar içeriğin okunduğuna ve oluşturulduğuna dair genel bir resim vermek için an analitik raporu içinde yakalanır.

Özellikle bunlar ölçülen yönlerdir:

  • Katkı hunisine okuma. Kaç kişi çevrilmiş sayfalara erişiyor, bunlardan kaçı katkıda bulunmaya karar veriyor ve bunlardan kaçı sonunda katkılarını tamamlıyor.
  • İçerik oluşturması. Dışarıdan çevrilmiş bir sayfadan gelen kişilerin bir sonucu olarak kaç tane düzenleme ve sayfa oluşturulduğu.
  • İçerik hayatta kalma. Kaç tane katkının geri çevrildiği ya da geri alındığı, bu katkıların kalitesi hakkında fikir verir.

Bu ölçümler, normal viki sayfalarının aynı etkinliğiyle karşılaştırılabilir.