Extension:Cargo/İndirme ve kurulum

This page is a translated version of the page Extension:Cargo/Download and installation and the translation is 100% complete.

İndir

Kargo kodunu .zip formatında indirebilirsiniz: https://github.com/wikimedia/mediawiki-extensions-Cargo/archive/3.6.zip

Kodu, MediaWiki kaynak kodu deposundan doğrudan Git aracılığıyla da indirebilirsiniz (mevcut etiketlerine bakın). Uzantılar dizinindeki bir komut satırından aşağıdakileri çalıştırın:

git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/extensions/Cargo

Her dosyanın sürüm geçmişi de dahil olmak üzere kodu çevrimiçi olarak görüntülemek için buraya gidin: Cargo kodunu görüntüle

Kurulum

Uzantıyı yüklemek için, tüm 'Cargo' dizinini MediaWiki 'extensions' dizininize yerleştirin, ardından aşağıdaki satırı 'LocalSettings.php' dosyanıza ekleyin:

wfLoadExtension( 'Cargo' );

Kodu ayarladıktan sonra, Cargo'nun ihtiyaç duyduğu ana veritabanında iki veritabanı tablosu bulunur. MediaWiki'nin /maintenance dizinine gidip aşağıdakileri arayarak bunları ayarlamanız gerekecek:

php update.php

Son olarak, kodun veritabanına eriştiği veritabanı hesabının hem tablo oluşturma hem de bırakma yeteneğine sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Bu, standart MediaWiki veritabanı hesabı olabilir veya olmayabilir; aşağıya bakınız.

Cargo veritabanını ayarlama

Varsayılan olarak Cargo, verilerini saklamak için standart MediaWiki veritabanını kullanır. (Birden fazla veritabanınız varsa, $wgDBservers ayarını kullanarak, bu veritabanlarından ilki kullanılacaktır.) Cargo, tüm adlarını varsayılan olarak "cargo__" olan bir önekle başlatarak DB tablolarını diğerlerinden ayırır.

Cargo'nun başka bir veri tabanını kullanması için bunu değiştirebilirsiniz. (Cargo'nun iki "helper" tablosu olan cargo_tables ve cargo_pages ana MW veri tabanında kalsa da.) Ayrı bir veritabanı kullanmanın iyi bir fikir olmasının iki ana nedeni vardır:

  • Cargo'nun bir güvenlik sızıntısına sahip olma olasılığı vardır, yani Cargo sorguları, kullanıcıların yapmaması gereken bilgilere erişmesine ve hatta veritabanını değiştirmesine izin veren kötü amaçlı SQL'in dahil edilmesine izin verir. Bilinen hiçbir güvenlik sızıntısı yoktur ve Cargo, bu tür sızıntıları önlemeye çalışmak için çok sayıda koruma önlemi kullanır, ancak bu, sızıntının olmadığı anlamına gelmez. Böyle bir güvenlik açığı varsa, kısıtlı izinlere sahip ayrı bir veritabanı kullanıcısı kullanan ayrı bir veritabanına sahip olmak daha güvenli bir seçenektir.
  • Farkında olmadan veya kötü niyetle yavaş, yoğun sorgular çalıştırılırsa, ayrı bir veritabanı sunucusunda ayrı bir veritabanına sahip olmak, bu tür sorguların vikinin normal işleyişine müdahale etmesini engeller.

Cargo, ayrı bir veritabanı ayarlamanıza izin vermek için aşağıdaki genel ayarları sunar:

  • $wgCargoDBtype
  • $wgCargoDBserver
  • $wgCargoDBname
  • $wgCargoDBuser
  • $wgCargoDBpassword
  • $wgCargoDBprefix

Bunlar, LocalSettings.php'de bulunabilen Cargo dışı eşdeğerleri ile aynı şekilde ayarlanır. Bu özel veritabanını ayarlamak için, en az ilk beş değişken için LocalSettings.php satır ekleyin; altıncı (önek için) isteğe bağlıdır.

Permissions

The runcargoqueries permission governs access to Special:ViewData and Special:Drilldown and by default is true for everyone. This can be changed by following the instructions in Manual:User rights.

Diğer gereksinimler

  • Verileri bir Excel elektronik tablosuna aktarmayı planlıyorsanız, PhpSpreadsheet kitaplığını sunucunuza yüklemeniz gerekir. Bu, composer.local.json ile phpoffice/phpspreadsheet ekleyip composer update --no-dev -o çalıştırarak yapılabilir.

Upgrading

If you used 'git clone' to install Cargo, you can update to the very latest code for it with a simple command. It may not be a stable release.

From a command line in the Cargo directory, run the following:

git pull