İçerik çevirisi/Makine Çevirisi/Youdao

This page is a translated version of the page Content translation/Machine Translation/Youdao and the translation is 100% complete.

31 Ekim 2016 tarihinden itibaren Youdao makine çeviri sistemi mevcuttur ve İçerik Çevirisi kullanılarak Vikipedi sayfaları çevrilirken kullanılabilir.

Youdao, Çin'den bir internet hizmetleri şirketi olan NetEase tarafından sağlanmaktadır. Wikimedia Vakfı'nın Hukuk ekibi ve NetEase, Vikipedi'nin hakların ilişkilendirilmesi, kullanıcılarımızın gizliliği ve marka temsili politikasından ödün vermeden Youdao'nun kullanılmasına izin verecek bir anlaşma yapmak için işbirliği yaptı. Sözleşme şartlarının özeti aşağıdadır ve bu hizmetle ilgili sorularınızı duymaktan mutluluk duyarız. Bu aynı zamanda Çince Vikipedi topluluğu tarafından da desteklenmiş oluyor.

Temel özellikler

 • Youdao tarafından hiçbir kişisel bilgi toplanmaz. MT sistemine bir herkese açık erişilebilir API anahtarı (bağlantılı sayfanın içeriği Çince yazılmıştır) aracılığıyla erişilecektir. Madde içeriği (serbest lisanslı), Wikimedia Vakfı sunucularından Youdao sunucularına gönderilir. Kullanıcı ve harici hizmetler arasında doğrudan iletişim gerçekleşmez ve Vikipedi içeriğiyle birlikte Youdao'nun sunucularına hiçbir kişisel bilgi (IP, kullanıcı adı) gönderilmez. Youdao sunucularıyla iletişim kuran istemci açık kaynaklıdır ve buradan kontrol edebilirsiniz. Youdao'nun hizmetinin veya kodunun hiçbir parçası Wikimedia altyapısının veya İçerik Çevirisi kod tabanının parçası olmayacaktır.
 • Youdao'dan bilgi hala ücretsiz bir lisans altında iade edilir. Youdao’nun hizmeti kullanıldığında, ücretsiz lisansını koruyan Vikipedi içeriğinin çevrilmiş bir sürümünü sağlarlar. Kullanıcılar bunu değiştirebilir ve mevcut politikalarla çelişmeden Vikipedi'nin bir parçası olarak yayınlayabilir. Youdao tarafından çevrilen sonuç içeriği ve kullanıcı modifikasyonları, Vikipedi'deki makalelerin geri kalanı için kullanılanla aynı lisans kapsamında sunulacaktır.
 • Daha geniş açık kaynak çeviri topluluğunun faydaları. Youdao'dan alınan çeviriler ve kullanıcılar tarafından yapılan değişiklikler herkese açık olacak. Sonradan düzenlenen çeviriler, henüz açık kaynak makinesi çevirisi bulunmayan dilleri desteklemek için yeni çeviri hizmetleri oluşturmak üzere bu kaynağı kullanabilen çeviri araştırma topluluğu için özel bir öneme sahiptir. Bu, geliştiricilerin makine çeviri sistemleri oluşturmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olacaktır.
 • Otomatik çeviri, İçerik Çevirisinde isteğe bağlı bir araçtır. Kullanıcılar, herhangi bir nedenle yararlı bulmazlarsa devre dışı bırakma seçeneğine sahiptir. Tercihler, kullanıcıların bu hizmeti mi yoksa kendi dilleri için kullanılabilecek başka bir hizmeti mi yoksa hiçbir makine çeviri hizmetini kullanmak isteyip istemediklerine karar vermelerini sağlar.

 

Bilinen sorunlar

Youdao makine çeviri hizmeti HTML gibi zengin metinleri çevirmez. Düz metin içeriğini kabul eder ve düz metin çevirisi çıkarır. İçerik çevirisi genellikle bu tür çıktının üstüne işaretlemeyi yeniden uygular, ancak Çince için bu cümle önemsiz olmayan dizgeciklere nedeniyle mümkün değildir. Bu nedenle, çevirmenler çevirileri sadece düz metin olarak alacaktır ve çeviri sırasında tüm bağlantıların, referansların vb. manüel olarak eklenmesi gerekecektir.

Youdao sözleşmesinin şartlarının özeti

Youdao'nun yükümlülükleri

 • Wikimedia sitelerindeki gönüllülerin maddelerin çevirmesine izin vermek için API anahtarlarını Wikimedia Foundation'a ücretsiz olarak lisanslamak
 • Gönüllülerin istek başına dört bin karaktere kadar ve günde on milyon karakter çevirmesine izin vermek (herkese açık seçeneklerinden çok daha fazlası)
 • Wikimedia'ya gönderilen taleplerdeki karakterlerin miktarı hakkında istatistiksel veriler vermek

Wikimedia Vakfı'nın yükümlülükleri

 • Çeviri aracı tarafından çevrilen metnin gönüllü olarak düzenlenmiş sürümlerini sağlamak, böylece Youdao araçlarını geliştirebilir
  • Tercümanların kişisel verileri paylaşılmayacaktır.
  • Şu anda, tercüme edilecek orijinal içerik, dili ve çeviri hedef dili, Youdao'ya istekte gönderilmektedir.
  • Çevirmenler tarafından, makine çevirisi hizmetleri olsun veya olmasın, yayınlanan çeviriler, içerik çeviri API'leri tarafından paralel metin biçiminde sağlanacaktır. Bu API'lar aşamalı olarak geliştirilecek ve sonuçlar yalnızca Youdao için değil herkes için ücretsiz olarak sunulacak.

Önemli notlar

 • Tüm içerik CC BY-SA 3.0 altında lisanslı olarak kalacaktır
 • Youdao, çeviri arayüzü açılır menüsünde Youdao'yu bir çeviri aracı seçeneği olarak listelemenin dışında, Wikimedia Sitelerinde herhangi bir "marka" gerektirmez
 • Kullanıcıların kişisel bilgi alışverişi yoktur
 • Anlaşma 1 yıl ile sınırlıdır ve bu süre zarfında ihtiyaçlarımızı yeniden değerlendirebiliriz
 • Anlaşmayı herhangi bir nedenle, herhangi bir zamanda (30 gün önceden bildirmek suretiyle) feshedebiliriz
 • Anlaşma ABD yasalarına tabidir


Bu hizmetle ilgili sorular

Bu bölümde Youdao hakkında bazı acil soruları ele aldık. Daha fazla bilgi İçerik Çevirisi SSS sayfasında da bulunabilir.

Youdao hangi dilleri kullanıyor? Daha fazla ekleme planı var mı?

Youdao şu anda yalnızca Çince ve İngilizce, Fransızca, Japonca, Korece, Portekizce, Rusça ve İspanyolca çeviriler için, İçerik Çevirisi yoluyla sayfa oluşturacak kullanıcılar için kullanılabilir. Youdao’nun dil kapsamı genişledikçe bunları İçerik Çevirisi için etkinleştirmeyi düşüneceğiz. Lütfen dikkat: Çince'den İngilizce'ye sayfalar oluştururken Youdao makine çevirisi kullanılamaz.

Youdao'yu kullanmak, diğer makine çevirisi sistemlerini kullanmaktan nasıl farklıdır?

İçerik Çeviri'nin bir kullanıcısı olarak, Youdao'nun makine çeviri sistemi tercüme edilen içeriği Apertium veya Yandex gibi görüntüleyeceği için çeviri arayüzünde herhangi bir fark hissetmeyeceksiniz. Bununla birlikte, Youdao'nun zengin metni, bağlantıları, referansları vb. desteklememesi nedeniyle geçerli sınırlama manüel olarak uyarlanmalıdır.

Youdao'yu seçersem makine çevirisi nasıl yapılır?

Youdao, web sitelerinin ve diğer hizmetlerin çeviri sistemlerini kullanmasını sağlayan bir kullanım için ücretsiz API anahtarı sağlar. İçerik Çevirisi ayrıca Youdao'nun sunucusunda bu hizmete erişmek için benzersiz bir API anahtarı kullanır. Bir kullanıcı bir maddeyi çevirmeye başladığında, kaynak maddenin her bölümünün HTML içeriği Youdao sunucusuna gönderilir ve çevrilmiş bir sürüm alınır ve İçerik Çevirisinin ilgili çeviri sütununda görüntülenir. Bağlantılar ve kaynakça her zamanki gibi uyarlanmıştır ve kullanıcılar içeriği gerektiği gibi değiştirebilir.

Bu süreç, maddenin çevrilen tüm bölümleri için devam eder. Daha iyi performans için, ardışık bölümlerin çevirileri önceden getirilmiştir. Kullanıcı yayınlanmamış çeviriyi kaydedebilir (daha sonra üzerinde çalışmak için) veya maddeyi her zamanki gibi yayınlayabilir. Madde, uygun atıf ve lisanslara sahip diğer normal maddeler gibi Vikipedi'de yayınlanır.

Sürecin bir diyagramını görüntüleyebilirsiniz.

Youdao açık kaynaklı yazılıma dayalı değildir. Neden kullanıyoruz?

İçerik Çevirisi, farklı dillerde Vikipedi'ler arasındaki içerik miktarındaki boşluğu doldurmak için uzun zamandır devam eden bir ihtiyaçtan doğmuştur. Wikimedia sitelerinde kullanılan diğer tüm yazılımlar gibi Content Translation da açık kaynak kodludur. Bu özel durumda da, kullanıcıların ücretsiz bilgimizi genişletmelerine yardımcı olmak için harici hizmetle etkileşimde bulunmak ve serbestçe lisanslı içerik aktarmak için açık kaynaklı bir istemci kullanıyoruz.

Yandex'e benzer şekilde, Youdao'nun makine çeviri sistemiyle, İçerik Çevirisi koduna veya Wikimedia web sitelerine ve sunucularına herhangi bir özel yazılım eklemiyoruz. Hizmet ücretsizdir ve herkes tarafından kullanılabilir.

Youdao hizmetine yalnızca serbestçe kullanılabilen Vikipedi madde içeriği (segmentler halinde) gönderilir ve elde edilen çevrilmiş içerik Vikipedi sayfalarında da serbestçe kullanılabilir. Çevrilen içerik kullanıcılar tarafından değiştirilebilir ve bu veriler ücretsiz lisansını da korur ve İçerik Çevirisi API aracılığıyla herkese açıktır. Bu, topluluğun henüz bulunmadıkları diller için açık kaynak çeviri hizmetleri geliştirmesi için değerli bir kaynaktır.

Sonuçları dikkatle inceledikten sonra, içeriğin daha önce kapalı kaynaklı bir hizmette saklandığını, günümüzde veya gelecekte bilgimizin veya yazılımımızın özgürlüğünü sınırlamadığını tespit ettik. Çevrilen içeriğin, Vikipedi politikalarına uygun olduğundan emin olmak için ücretsiz lisansını koruduğundan emin olmak için özel bir özen gösterdik. Bu, yasal ve teknik değerlendirme ve uyum için uzun bir süreci içerir. Kullanım şartlarının özeti de mevcuttur.

Kullanıcı geri bildirimlerinden, makine çevirisi desteğinin kullanıcılar için gerçekten yararlı olduğunu gördük ve tüm dilleri en iyi şekilde desteklemek istiyoruz. Ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımları desteklemek için Wikimedia Vakfı kararının rehberliğinde, bir dil için uygun olduklarında açık kaynak hizmetlerinin entegrasyonuna öncelik vereceğiz. Apertium, başlangıcından bu yana İçerik Çevirisinin kritik bir parçası olmuştur ve şu anda Vikipedi'nin destekleyebileceği sayısız olası dil kombinasyonunun yaklaşık 70'i için makine çevirisi sağlamaktadır. Kasım 2015'te Yandex'in eklenmesi, daha önce İçerik Çevirisi ile bu olanağı kullanamayan yaklaşık 70 dilden oluşan geniş bir kullanıcı grubuna yardımcı oldu.

Youdao'yu kullanırken kişisel bilgilerim konusunda endişelenmeli miyim?

Kullanılan hizmetten bağımsız olarak, yalnızca mevcut makalelerin Vikipedi içeriğinin gönderildiğinden ve yalnızca serbestçe lisanslı içeriğin çeviriye ekleneceğinden emin olabilirsiniz. Hiçbir kişisel bilgi toplanmaz ve bu hizmetler ile iletişim sunucu tarafında gerçekleşir, böylece kullanıcı cihazından izole edilirler. Daha fazla bilgi için lütfen bu diyagrama bakın.

Youdao mevcut tek makine çeviri aracıysa ve onu kullanmak ne olur?

Makine Çevirisi, İçerik Çevirisi'nde istediğiniz zaman kolayca devre dışı bırakabileceğiniz isteğe bağlı bir özelliktir. Dilleriniz için daha fazla makine çeviri sistemi eklenmişse, MT'yi tekrar etkinleştirmeyi ve istediğiniz MT hizmetini seçebilirsiniz.

Youdao tarafından çevrilen içerik Vikipedi'de ücretsiz olacak mı?

Evet. Youdao'dan çevrilen Vikipedi içeriği, başka şekilde Youdao web çeviri platformunda ücretsiz olarak bulunabilir. İçerik Çevirisi, bunu çeviri arayüzünde sorunsuz bir şekilde kullanılabilir hale getirmek için bir API anahtarı aracılığıyla alır. Bu içerik kullanıcılar tarafından değiştirilebilir (gerekirse) ve diğer Wikipedia makalelerinde ücretsiz lisanslarla kullanılabilir.

Bu içerik genel olarak makine çevirisi sistemlerini geliştirmek için kullanılabilir mi?

Evet. İçerik Çevirisinde yapılan çeviriler veritabanımıza kaydedilir. Bu bilgiler, herkesin çeviri hizmetlerini geliştirmek için çeviri örnekleri olarak kullanması için herkese açık şekilde erişim yapılacaktır (Üniversite araştırma gruplarından, açık kaynak projelerinden ticari şirketlere, herkesten!). İçeriğe İçerik Çeviri API'sinden erişilebilir. Lütfen yalnızca çevrilmiş metinle ilgili bilgilerin herkese açık olduğunu unutmayın. Bu, kaynak ve çevrilmiş metni, kaynak ve hedef dil bilgilerini ve metin segmenti için bir tanımlayıcıyı içerir.